































Burton Reserve 2L Stretch Shell Bib Short 2026 - Women's
2026 Burton Women's Reserve 2L Stretch Shell Bib Short
Designed for movement with a modern fit, the Women's Burton Reserve 2L Stretch Bibs now come in a short inseam version for a more dialed, tailored fit. These shell bibs blend two-layer storm protection with stretch fabric for full mobility and everyday rideability. A drop-seat zipper design, mesh thigh vents, and a full suite of secure pockets make them a go-to for weatherproof comfort and convenience.
Summary
| Fit | Slim – Short |
| Length | Short Inseam 30.5" Inches |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer 100% Recycled Polyester Plain Weave Stretch Fabric |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $144.98
-65%$144.98
$50.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Women's Reserve 2L Stretch Shell Bib Short
Designed for movement with a modern fit, the Women's Burton Reserve 2L Stretch Bibs now come in a short inseam version for a more dialed, tailored fit. These shell bibs blend two-layer storm protection with stretch fabric for full mobility and everyday rideability. A drop-seat zipper design, mesh thigh vents, and a full suite of secure pockets make them a go-to for weatherproof comfort and convenience.
Summary
| Fit | Slim – Short |
| Length | Short Inseam 30.5" Inches |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer 100% Recycled Polyester Plain Weave Stretch Fabric |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |























