



































Burton Reserve 2L Stretch Shell Jacket 2026 - Men's
2026 Burton Men's Reserve 2L Stretch Shell Jacket
Technical and versatile with a more tailored fit, the men's Burton Reserve 2L Stretch Jacket is the shell you can build a full winter layering system around. Designed for slimmer comfort, it uses stretch fabric to maintain full mobility on the hill. Fully taped seams and two-layer 20K/20K storm protection keep conditions out, while a thoughtful mix of venting and functional pocketing makes it easy to dial in performance all season long.
Summary
| Fit | Slim |
| Length | Hip-Length |
| Material | DRYRIDE™ 2L Recycled Polyester Plain Weave Stretch + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $129.98
-65%$129.98
$45.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Men's Reserve 2L Stretch Shell Jacket
Technical and versatile with a more tailored fit, the men's Burton Reserve 2L Stretch Jacket is the shell you can build a full winter layering system around. Designed for slimmer comfort, it uses stretch fabric to maintain full mobility on the hill. Fully taped seams and two-layer 20K/20K storm protection keep conditions out, while a thoughtful mix of venting and functional pocketing makes it easy to dial in performance all season long.
Summary
| Fit | Slim |
| Length | Hip-Length |
| Material | DRYRIDE™ 2L Recycled Polyester Plain Weave Stretch + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |





















