












































Burton Reserve 2L Relaxed Anorak Shell Jacket 2026 - Men's
2026 Burton Men's Reserve 2L Relaxed Anorak Shell Jacket
Technical and versatile with a relaxed fit, the men's Burton Reserve 2L Anorak is the shell you can build a winter layering system around. Designed for freedom of movement and easy layering, this pullover shell brings serious storm protection in a laid-back silhouette. Fully taped seams, 20K DRYRIDE waterproofing, and rider-driven details ensure you stay dry, mobile, and organized from first chair to final lap.
Summary
| Fit | Relaxed |
| Length | Hip-Length |
| Material | DRYRIDE™ 2L Recycled Polyester Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $129.98
-65%$129.98
$45.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Men's Reserve 2L Relaxed Anorak Shell Jacket
Technical and versatile with a relaxed fit, the men's Burton Reserve 2L Anorak is the shell you can build a winter layering system around. Designed for freedom of movement and easy layering, this pullover shell brings serious storm protection in a laid-back silhouette. Fully taped seams, 20K DRYRIDE waterproofing, and rider-driven details ensure you stay dry, mobile, and organized from first chair to final lap.
Summary
| Fit | Relaxed |
| Length | Hip-Length |
| Material | DRYRIDE™ 2L Recycled Polyester Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |





















