











































Burton Reserve 2L Insulated Jacket 2026 - Women's
2026 Burton Women's Reserve 2L Insulated Jacket
You can ride out the coldest days warm and dry in the women's Burton Reserve 2L Insulated Jacket. With fully-taped seams, 80g ThermacoreECO insulation, and 20K/20K waterproof breathability, this jacket is built to power through cold lift rides and stormy laps. A slightly longer parka cut delivers everyday coverage with all the rider-driven features you’d expect — pit zips, secure pockets, and a full Contour™ hood. Stay warm, stay dry, and stay dialed on the mountain.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Hip-Length |
| Material | DRYRIDE™ 2L Recycled Polyester |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 80g ThermacoreECO |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Hood | Helmet Compatible Fulltime Contour™ Hood |
| Powder Skirt | Ergonomic Water-Repellent Waist Gaiter with Jacket-to-Pant Interface |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $144.98
-65%$144.98
$50.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Women's Reserve 2L Insulated Jacket
You can ride out the coldest days warm and dry in the women's Burton Reserve 2L Insulated Jacket. With fully-taped seams, 80g ThermacoreECO insulation, and 20K/20K waterproof breathability, this jacket is built to power through cold lift rides and stormy laps. A slightly longer parka cut delivers everyday coverage with all the rider-driven features you’d expect — pit zips, secure pockets, and a full Contour™ hood. Stay warm, stay dry, and stay dialed on the mountain.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Hip-Length |
| Material | DRYRIDE™ 2L Recycled Polyester |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 80g ThermacoreECO |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Hood | Helmet Compatible Fulltime Contour™ Hood |
| Powder Skirt | Ergonomic Water-Repellent Waist Gaiter with Jacket-to-Pant Interface |
| Warranty | Lifetime Warranty |





















