



















































Burton Reserve 2L Stretch Insulated Jacket 2026 - Women's
2026 Burton Women's Reserve 2L Stretch Insulated Jacket
Technical and versatile with a more tailored fit, the women's Burton Reserve 2L Insulated Stretch Jacket lets you take on storm days in comfort. Designed for full mobility with stretch fabric and a slim silhouette, it packs 20K waterproofing, 80g insulation, and all the venting and adjustability you need to ride from first chair to last. It’s the ultimate blend of warmth, flexibility, and rider-focused features.
Summary
| Fit | Slim |
| Length | Regular |
| Material | DRYRIDE™ 2L Recycled Polyester Stretch |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 80g ThermacoreECO (Insulated) |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Zippers | YKK® |
| Hood | Helmet Compatible Fulltime Contour™ Hood |
| Powder Skirt | Ergonomic Water-Repellent Waist Gaiter |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $129.98
-65%$129.98
$45.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Women's Reserve 2L Stretch Insulated Jacket
Technical and versatile with a more tailored fit, the women's Burton Reserve 2L Insulated Stretch Jacket lets you take on storm days in comfort. Designed for full mobility with stretch fabric and a slim silhouette, it packs 20K waterproofing, 80g insulation, and all the venting and adjustability you need to ride from first chair to last. It’s the ultimate blend of warmth, flexibility, and rider-focused features.
Summary
| Fit | Slim |
| Length | Regular |
| Material | DRYRIDE™ 2L Recycled Polyester Stretch |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 80g ThermacoreECO (Insulated) |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Zippers | YKK® |
| Hood | Helmet Compatible Fulltime Contour™ Hood |
| Powder Skirt | Ergonomic Water-Repellent Waist Gaiter |
| Warranty | Lifetime Warranty |





















