







































Burton Reserve 2L Stretch Shell Bib 2026 - Women's
2026 Burton Women's Reserve 2L Stretch Shell Bib
Technical and versatile with a more tailored fit, the Women's Burton Reserve 2L Stretch Bibs are designed for high-performance riding and everyday functionality. Built with a slim silhouette, these bibs maintain freedom of movement thanks to stretch fabric and articulated patterning. Two-layer DRYRIDE™ waterproof protection, fully-taped seams, and strategic venting ensure all-weather comfort on the hill. Add rider-driven features like drop-seat construction and purposeful pocket placement, and you're set for a season of reliable riding.
Summary
| Fit | Slim |
| Length | Inseam 32.5" Inches |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer Recycled Stretch Polyester |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $144.98
-65%$144.98
$50.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Women's Reserve 2L Stretch Shell Bib
Technical and versatile with a more tailored fit, the Women's Burton Reserve 2L Stretch Bibs are designed for high-performance riding and everyday functionality. Built with a slim silhouette, these bibs maintain freedom of movement thanks to stretch fabric and articulated patterning. Two-layer DRYRIDE™ waterproof protection, fully-taped seams, and strategic venting ensure all-weather comfort on the hill. Add rider-driven features like drop-seat construction and purposeful pocket placement, and you're set for a season of reliable riding.
Summary
| Fit | Slim |
| Length | Inseam 32.5" Inches |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer Recycled Stretch Polyester |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |





















