




































Burton Reserve 2L Shell Jacket 2026 - Men's
2026 Burton Men's Reserve 2L Shell Jacket
Technical and versatile, the men's Burton Reserve 2L Jacket is the shell you can build your winter layering system around. Fully-taped seams and two-layer 20K/20K storm protection make for a warm, dry world when paired with the mid-layer of your choice. A full package of rider-designed features gives you all the venting, adjustability, and functional pockets you need to dial in your comfort on the mountain.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Hip-Length |
| Material | DRYRIDE™ 2L Recycled Polyester Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $129.98
-65%$129.98
$45.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Men's Reserve 2L Shell Jacket
Technical and versatile, the men's Burton Reserve 2L Jacket is the shell you can build your winter layering system around. Fully-taped seams and two-layer 20K/20K storm protection make for a warm, dry world when paired with the mid-layer of your choice. A full package of rider-designed features gives you all the venting, adjustability, and functional pockets you need to dial in your comfort on the mountain.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Hip-Length |
| Material | DRYRIDE™ 2L Recycled Polyester Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |





















