

















Burton Reserve 2L Insulated Jacket 2026 - Men's
2026 Burton Men's Reserve 2L Insulated Jacket
You can ride out the coldest days in the men's Burton Reserve 2L Insulated Jacket. Burtonās high-performance, two-layer, waterproof, breathable construction with fully-taped seams and insulation throughout keeps riders focused on the fun through cold lift rides and stormy weather. A full package of rider-designed features delivers venting, adjustability, and a functional mix of pockets for hassle-free days on the mountain.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Hip-Length |
| Material | DRYRIDE⢠2L Recycled Polyester Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 80g ThermacoreECO |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $173.97
-65%$173.97
$60.89Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Men's Reserve 2L Insulated Jacket
You can ride out the coldest days in the men's Burton Reserve 2L Insulated Jacket. Burtonās high-performance, two-layer, waterproof, breathable construction with fully-taped seams and insulation throughout keeps riders focused on the fun through cold lift rides and stormy weather. A full package of rider-designed features delivers venting, adjustability, and a functional mix of pockets for hassle-free days on the mountain.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Hip-Length |
| Material | DRYRIDE⢠2L Recycled Polyester Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 80g ThermacoreECO |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |





















