































Burton Reserve 2L Stretch Shell Pants 2026 - Men's
2026 Burton Men's Reserve 2L Stretch Shell Pants
Technical and versatile with a more tailored fit, the men's Burton Reserve 2L Stretch Pants are the shell pants you can build your winter layering system around. Cut slimmer than Burton’s regular fit, the stretch fabric maintains full mobility so you can ride unrestricted. Fully-taped seams, 20k waterproof protection, and rider-designed features like vents and a mix of pockets give you everything you need for high-output days in the mountains.
Summary
| Fit | Slim |
| Length | Regular Inseam 32.5" Inches |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer Recycled Polyester + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $104.98
-65%$104.98
$36.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Men's Reserve 2L Stretch Shell Pants
Technical and versatile with a more tailored fit, the men's Burton Reserve 2L Stretch Pants are the shell pants you can build your winter layering system around. Cut slimmer than Burton’s regular fit, the stretch fabric maintains full mobility so you can ride unrestricted. Fully-taped seams, 20k waterproof protection, and rider-designed features like vents and a mix of pockets give you everything you need for high-output days in the mountains.
Summary
| Fit | Slim |
| Length | Regular Inseam 32.5" Inches |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer Recycled Polyester + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |























