























Burton Reserve 2L Shell Pants Short 2026 - Men's
2026 Burton Men's Reserve 2L Shell Pants Short
Technical and versatile, the men's Burton Reserve 2L Pants short version offers all the storm-ready performance of the standard cut, now tailored with a 30.5" inseam for riders who need a better fit out of the box. Built with waterproof two-layer DRYRIDE™ fabric and a full set of rider-focused features, they’re the foundation for a warm, dry layering system that lets you dial in comfort in all conditions.
Summary
| Fit | Regular – Short |
| Length | Short Inseam 30.5" Inches |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer Recycled Polyester + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $104.98
-65%$104.98
$36.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Men's Reserve 2L Shell Pants Short
Technical and versatile, the men's Burton Reserve 2L Pants short version offers all the storm-ready performance of the standard cut, now tailored with a 30.5" inseam for riders who need a better fit out of the box. Built with waterproof two-layer DRYRIDE™ fabric and a full set of rider-focused features, they’re the foundation for a warm, dry layering system that lets you dial in comfort in all conditions.
Summary
| Fit | Regular – Short |
| Length | Short Inseam 30.5" Inches |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer Recycled Polyester + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |























