







































Burton Reserve 2L Relaxed Shell Pants 2026 - Women's
2026 Burton Women's Reserve 2L Relaxed Shell Pants
Built for riders who value comfort and utility, the 2026 Women's Burton Reserve 2L Relaxed Pants offer a looser fit that doesn’t compromise performance. The relaxed cut gives you extra room to move and layer, while DRYRIDE 2-layer waterproofing and fully taped seams seal out harsh weather. Rider-designed details like elasticized cuffs, thigh vents, and functional pockets ensure comfort and control from first chair to last lap.
Summary
| Fit | Relaxed |
| Length | Regular Inseam 32.5" |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer 100% Recycled Polyester Plain Weave |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $104.98
-65%$104.98
$36.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Women's Reserve 2L Relaxed Shell Pants
Built for riders who value comfort and utility, the 2026 Women's Burton Reserve 2L Relaxed Pants offer a looser fit that doesn’t compromise performance. The relaxed cut gives you extra room to move and layer, while DRYRIDE 2-layer waterproofing and fully taped seams seal out harsh weather. Rider-designed details like elasticized cuffs, thigh vents, and functional pockets ensure comfort and control from first chair to last lap.
Summary
| Fit | Relaxed |
| Length | Regular Inseam 32.5" |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer 100% Recycled Polyester Plain Weave |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |























