























































Burton Reserve 2L Shell Pants 2026 - Men's
2026 Burton Men's Reserve 2L Shell Pants
Technical and versatile, the men's Burton Reserve 2L Pants are the shell pants you can build your winter layering system around. With a regular fit and fully-taped seams, these pants deliver 20K/20K waterproof and breathable performance for dependable protection from storms and slush. Rider-focused features like zippered vents, a variety of pocket options, and reinforced cuffs make these an all-season essential.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Regular Inseam 32.5" Inches |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer Recycled Polyester |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $104.98
-65%$104.98
$36.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Men's Reserve 2L Shell Pants
Technical and versatile, the men's Burton Reserve 2L Pants are the shell pants you can build your winter layering system around. With a regular fit and fully-taped seams, these pants deliver 20K/20K waterproof and breathable performance for dependable protection from storms and slush. Rider-focused features like zippered vents, a variety of pocket options, and reinforced cuffs make these an all-season essential.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Regular Inseam 32.5" Inches |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer Recycled Polyester |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |























