







Burton Reserve 2L Insulated Short Pants 2026 - Women's
2026 Burton Women's Reserve 2L Insulated Short Pants
Designed for storm days and cold laps, the women’s Burton Reserve 2L Insulated Pants – Short combine proven waterproofing and low-bulk warmth with a shorter 30.5-inch inseam for a better fit. ThermacoreECO insulation provides lightweight warmth, while the DRYRIDE™ 2-layer shell keeps you dry through deep snow and chairlift drips. With zippered thigh vents, microfleece lining, and fully taped seams, these pants are packed with rider-driven features for lasting comfort.
Summary
| Fit | Regular – Short |
| Length | Short Inseam 30.5" |
| Material | DRYRIDE™ 2L Recycled Polyester |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | ThermacoreECO 40g |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $160.97
-65%$160.97
$56.34Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Women's Reserve 2L Insulated Short Pants
Designed for storm days and cold laps, the women’s Burton Reserve 2L Insulated Pants – Short combine proven waterproofing and low-bulk warmth with a shorter 30.5-inch inseam for a better fit. ThermacoreECO insulation provides lightweight warmth, while the DRYRIDE™ 2-layer shell keeps you dry through deep snow and chairlift drips. With zippered thigh vents, microfleece lining, and fully taped seams, these pants are packed with rider-driven features for lasting comfort.
Summary
| Fit | Regular – Short |
| Length | Short Inseam 30.5" |
| Material | DRYRIDE™ 2L Recycled Polyester |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | ThermacoreECO 40g |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |























