














Burton Reserve 2L Insulated Short Pants 2026 - Men's
2026 Burton Men's Reserve 2L Insulated Short Pants
You can ride out the coldest days warm and dry in the men's Burton Reserve 2L Insulated Pants, now available in a shorter cut for riders with a lower inseam. Burton’s high-performance, two-layer storm protection combines with low-profile ThermacoreECO insulation to deliver comfort through cold lift rides and storm days alike. With a 30.5" inseam, this version maintains all the features of the original, including thigh vents, cargo pockets, and a secure jacket-to-pant interface.
Summary
| Fit | Regular – Short |
| Length | Short Inseam – 30.5" |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer Recycled Polyester + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 40g ThermacoreECO |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $137.97
-65%$137.97
$48.29Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Men's Reserve 2L Insulated Short Pants
You can ride out the coldest days warm and dry in the men's Burton Reserve 2L Insulated Pants, now available in a shorter cut for riders with a lower inseam. Burton’s high-performance, two-layer storm protection combines with low-profile ThermacoreECO insulation to deliver comfort through cold lift rides and storm days alike. With a 30.5" inseam, this version maintains all the features of the original, including thigh vents, cargo pockets, and a secure jacket-to-pant interface.
Summary
| Fit | Regular – Short |
| Length | Short Inseam – 30.5" |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer Recycled Polyester + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 40g ThermacoreECO |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |























