























Burton Reserve 2L Insulated Pants 2026 - Men's
2026 Burton Men's Reserve 2L Insulated Pants
You can ride out the coldest days warm and dry in the men's Burton Reserve 2L Insulated Pants. Burtonās high-performance, two-layer storm construction with fully-taped seams and insulation throughout keeps the focus on the fun through cold lift rides and stormy weather. A full package of rider-designed features offers venting and a functional mix of pockets for hassle-free days on the mountain.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Inseam 32.5" Inches |
| Material | DRYRIDE⢠2-Layer Recycled Polyester + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 40g ThermacoreECO |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $114.98
-65%$114.98
$40.24Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Men's Reserve 2L Insulated Pants
You can ride out the coldest days warm and dry in the men's Burton Reserve 2L Insulated Pants. Burtonās high-performance, two-layer storm construction with fully-taped seams and insulation throughout keeps the focus on the fun through cold lift rides and stormy weather. A full package of rider-designed features offers venting and a functional mix of pockets for hassle-free days on the mountain.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Inseam 32.5" Inches |
| Material | DRYRIDE⢠2-Layer Recycled Polyester + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 40g ThermacoreECO |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |























