















































Burton Reserve 2L Shell Bib 2026 - Women's
2026 Burton Women's Reserve 2L Shell Bib
The 2026 Women's Burton Reserve 2L Bib blends classic style with proven storm protection. This snowboard bib offers full coverage with a tailored feel that’s ideal for layering. Featuring a 20K waterproof recycled shell and mountain-ready features like chest stash pockets and thigh vents, it’s built to ride hard from first chair to last lap.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Regular Inseam 32.5" Inches |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer 100% Recycled Polyester Plain Weave Fabric |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $134.98
-65%$134.98
$47.24Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Women's Reserve 2L Shell Bib
The 2026 Women's Burton Reserve 2L Bib blends classic style with proven storm protection. This snowboard bib offers full coverage with a tailored feel that’s ideal for layering. Featuring a 20K waterproof recycled shell and mountain-ready features like chest stash pockets and thigh vents, it’s built to ride hard from first chair to last lap.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Regular Inseam 32.5" Inches |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer 100% Recycled Polyester Plain Weave Fabric |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |























