























































Burton Reserve 2L Shell Bib 2026 - Men's
2026 Burton Men's Reserve 2L Shell Bib
Full bib coverage with stretch panels where it matters most, the men's Burton Reserve 2L Bib Pants are the shell pants you can build your winter layering system around. Built-in stretch keeps you bending and twisting without restriction. Fully-taped seams and two-layer 20k/20k storm protection make for a warm, dry world when paired with the base layer of your choice. A full package of rider-designed features gives you all the venting, adjustability, and functional pocketing you need to dial in your comfort on the mountain.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Inseam 32.5" Inches |
| Material | DRYRIDE™ 2L Recycled Polyester Plain Weave Stretch Fabric |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $144.98
-65%$144.98
$50.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Men's Reserve 2L Shell Bib
Full bib coverage with stretch panels where it matters most, the men's Burton Reserve 2L Bib Pants are the shell pants you can build your winter layering system around. Built-in stretch keeps you bending and twisting without restriction. Fully-taped seams and two-layer 20k/20k storm protection make for a warm, dry world when paired with the base layer of your choice. A full package of rider-designed features gives you all the venting, adjustability, and functional pocketing you need to dial in your comfort on the mountain.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Inseam 32.5" Inches |
| Material | DRYRIDE™ 2L Recycled Polyester Plain Weave Stretch Fabric |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |























