
















Burton Futuretrust 3L Shell Pant 2026 - Unisex
2026 Burton Futuretrust 3L Shell Pant
Designed for full-mountain layering and clean, progressive style, the Burton Futuretrust 3L Pants deliver oversized comfort with stormproof performance. This lightweight shell features a relaxed carrot-cut fit with a 32.5" inseam and jogger-style cuffs for easy mobility. Rider-driven features like welded construction, extended venting, and key-accessible storage make them ideal for charging in variable conditions. Bonus: they're made with bluesign® approved recycled materials for low environmental impact.
Summary
| Fit | Oversized |
| Length | Regular Inseam 32.5" |
| Material | DRYRIDE™ 3L Recycled Polyester |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Futuretrust 3L Shell Pant
Designed for full-mountain layering and clean, progressive style, the Burton Futuretrust 3L Pants deliver oversized comfort with stormproof performance. This lightweight shell features a relaxed carrot-cut fit with a 32.5" inseam and jogger-style cuffs for easy mobility. Rider-driven features like welded construction, extended venting, and key-accessible storage make them ideal for charging in variable conditions. Bonus: they're made with bluesign® approved recycled materials for low environmental impact.
Summary
| Fit | Oversized |
| Length | Regular Inseam 32.5" |
| Material | DRYRIDE™ 3L Recycled Polyester |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |







