


























Burton Futuretrust 3L Anorak Shell Jacket 2026 - Unisex
2026 Burton Futuretrust 3L Anorak Shell Jacket
The Burton Futuretrust 3L Anorak is built for layering and ready for anything the mountain throws your way. This oversized, gender-neutral shell delivers premium 20K/20K waterproofing and breathability in a lightweight, durable three-layer build. Clean design meets pro-level venting, adjustability, and storage features that work in all conditions. Welded seams and AquaGuard® zippers boost its storm-proof credibility, while jersey-backed recycled fabric enhances comfort and performance.
Summary
| Fit | Oversized |
| Length | Mid-Thigh |
| Material | DRYRIDE™ 3L Recycled Polyester |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $258.97
-65%$258.97
$90.64Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Futuretrust 3L Anorak Shell Jacket
The Burton Futuretrust 3L Anorak is built for layering and ready for anything the mountain throws your way. This oversized, gender-neutral shell delivers premium 20K/20K waterproofing and breathability in a lightweight, durable three-layer build. Clean design meets pro-level venting, adjustability, and storage features that work in all conditions. Welded seams and AquaGuard® zippers boost its storm-proof credibility, while jersey-backed recycled fabric enhances comfort and performance.
Summary
| Fit | Oversized |
| Length | Mid-Thigh |
| Material | DRYRIDE™ 3L Recycled Polyester |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |







