












Burton Futuretrust 2L Shell Bib 2026 - Unisex
2026 Burton Futuretrust 2L Shell Bib
Built for long days and deep snow, the Burton Futuretrust 2L Bib Pants combine stormproof performance with an oversized, carrot-shaped fit for maximum freedom. These unisex bibs feature a durable 2-layer construction, critically taped seams, and a smooth, structured feel for technical performance in any conditions. Rider-designed features like a drop seat, reinforced cuffs, and an innovative pocket-to-vent zipper system make every ride more efficient and comfortable. Stretchy, adjustable suspenders and elasticized cuffs offer the flexibility to move with ease.
Summary
| Fit | Oversized |
| Length | Extended Inseam |
| Material | DRYRIDE™ 2L Recycled Polyester |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Critically Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Futuretrust 2L Shell Bib
Built for long days and deep snow, the Burton Futuretrust 2L Bib Pants combine stormproof performance with an oversized, carrot-shaped fit for maximum freedom. These unisex bibs feature a durable 2-layer construction, critically taped seams, and a smooth, structured feel for technical performance in any conditions. Rider-designed features like a drop seat, reinforced cuffs, and an innovative pocket-to-vent zipper system make every ride more efficient and comfortable. Stretchy, adjustable suspenders and elasticized cuffs offer the flexibility to move with ease.
Summary
| Fit | Oversized |
| Length | Extended Inseam |
| Material | DRYRIDE™ 2L Recycled Polyester |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Critically Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |







