

















Volcom Swift Bib Overall 2026 - Women's
2026 Volcom Swift Bib Overall
Built for long days on the mountain, the Volcom Swift Bib Overall blends sleek style with premium weather protection. Featuring a slim fit, stretchy V-Science fabric, and fully taped seams, these bibs keep you dry and moving freely in any condition. The breathable lining system and functional features make them a go-to for all-season riding.
Summary
| Fit | Slim Fit |
| Material | V-Science 2-Layer, V-Science Stretch Oxford w/ Repreve & PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 15,000 g |
| Insulation | None ā Shell Construction |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Bib/Pant Interface | Zip TechĀ® Pant to Jacket Interface |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
Original: $155.95
-65%$155.95
$54.58Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Volcom Swift Bib Overall
Built for long days on the mountain, the Volcom Swift Bib Overall blends sleek style with premium weather protection. Featuring a slim fit, stretchy V-Science fabric, and fully taped seams, these bibs keep you dry and moving freely in any condition. The breathable lining system and functional features make them a go-to for all-season riding.
Summary
| Fit | Slim Fit |
| Material | V-Science 2-Layer, V-Science Stretch Oxford w/ Repreve & PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 15,000 g |
| Insulation | None ā Shell Construction |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Bib/Pant Interface | Zip TechĀ® Pant to Jacket Interface |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |





















