

Thirtytwo Basement Bib 2026 - Women's
2026 ThirtyTwo Basement BibÂ
The 2026 Basement Bib blends rugged mountain performance with everyday utility style. Featuring 15K waterproofing, a relaxed fit, and signature ThirtyTwo durability, this shell bib is made to keep the snow out and comfort in—whether you're blasting side hits, spinning laps, or hiking rails on repeat.
Summary
| Fit | Relaxed Fit |
| Length | Standard Inseam |
| Material | 2L 15K Recycled Poly with Mechanical Stretch |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 15,000 g/m² |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Vents | Mesh-Lined Inner Leg Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
Original: $188.97
-65%$188.97
$66.14Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 ThirtyTwo Basement BibÂ
The 2026 Basement Bib blends rugged mountain performance with everyday utility style. Featuring 15K waterproofing, a relaxed fit, and signature ThirtyTwo durability, this shell bib is made to keep the snow out and comfort in—whether you're blasting side hits, spinning laps, or hiking rails on repeat.
Summary
| Fit | Relaxed Fit |
| Length | Standard Inseam |
| Material | 2L 15K Recycled Poly with Mechanical Stretch |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 15,000 g/m² |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Vents | Mesh-Lined Inner Leg Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |





















