






686 Spirit Insulated Jacket 2026 - Women's
2026 686 Spirit Insulated Jacket
From powder runs to village strolls, the 686 Spirit Insulated Jacket blends technical mountain protection with cozy comfort and tailored style. It pairs infiDRY® 10K waterproofing with mapped infiLOFT® insulation, while the faux fur lining and boho-inspired details bring elevated warmth and personality. A satin-lined hood, transformable wrist gaiters, and hidden features like a phone heater pocket ensure you're covered whether you're exploring Aspen or riding bell to bell.
Summary
| Fit | Tailored Long Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2-Layer infiDRY® 10K Fabric + PFAS Free DWR |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g |
| Insulation | infiLOFT® (60g Body/Sleeves, 40g Hood) + Faux Fur Collar & Lining |
| Seam Sealing | Fully Taped Bemis® Seams |
| Powder Skirt | Zip-Off Adjustable Powder Skirt |
| Hood Type | Satin-Lined Hood with Drawcord Adjustment |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
Original: $179.97
-65%$179.97
$62.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 686 Spirit Insulated Jacket
From powder runs to village strolls, the 686 Spirit Insulated Jacket blends technical mountain protection with cozy comfort and tailored style. It pairs infiDRY® 10K waterproofing with mapped infiLOFT® insulation, while the faux fur lining and boho-inspired details bring elevated warmth and personality. A satin-lined hood, transformable wrist gaiters, and hidden features like a phone heater pocket ensure you're covered whether you're exploring Aspen or riding bell to bell.
Summary
| Fit | Tailored Long Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2-Layer infiDRY® 10K Fabric + PFAS Free DWR |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g |
| Insulation | infiLOFT® (60g Body/Sleeves, 40g Hood) + Faux Fur Collar & Lining |
| Seam Sealing | Fully Taped Bemis® Seams |
| Powder Skirt | Zip-Off Adjustable Powder Skirt |
| Hood Type | Satin-Lined Hood with Drawcord Adjustment |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |






















