































686 Smarty 3-In-1 Form Jacket 2026 - Men's
2026 686 SMARTY® 3-in-1 Form Jacket
Adapt to any condition with the 686 SMARTY® Form Jacket. This 3-in-1 system pairs a stormproof infiDRY® 20K shell with a removable insulated Puff liner, giving you three ways to wear for year-round versatility. Durable recycled fabric, stretch fleece side panels, and rider-driven features make the Form a complete solution for both deep winter missions and spring resort laps.
Summary
| Fit | Articulated Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2-Layer infiDRY® 20K Polyester (55% Recycled) + PFAS Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 15,000 g |
| Insulation | Removable Thermal Puff Liner w/ infiLOFT® 160g + Stretch Fleece Side Panels |
| Seam Sealing | Fully Taped Bemis® Seams |
| Powder Skirt | Attached Adjustable Powder Skirt |
| Hood Type | Adjustable Bungee Cord Hood – Helmet Compatible |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
Original: $185.97
-65%$185.97
$65.09Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 686 SMARTY® 3-in-1 Form Jacket
Adapt to any condition with the 686 SMARTY® Form Jacket. This 3-in-1 system pairs a stormproof infiDRY® 20K shell with a removable insulated Puff liner, giving you three ways to wear for year-round versatility. Durable recycled fabric, stretch fleece side panels, and rider-driven features make the Form a complete solution for both deep winter missions and spring resort laps.
Summary
| Fit | Articulated Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2-Layer infiDRY® 20K Polyester (55% Recycled) + PFAS Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 15,000 g |
| Insulation | Removable Thermal Puff Liner w/ infiLOFT® 160g + Stretch Fleece Side Panels |
| Seam Sealing | Fully Taped Bemis® Seams |
| Powder Skirt | Attached Adjustable Powder Skirt |
| Hood Type | Adjustable Bungee Cord Hood – Helmet Compatible |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |




















