



686 Hydra Insulated Jacket 2026 - Girls'
2026 686 Hydra Insulated JacketÂ
From powder days to park laps, the youth Hydra Jacket brings big tech to smaller riders. Designed with infiDRY® waterproofing, mapped infiLOFT® insulation, and a chin-friendly asymmetrical zipper, it's ready for all-season shredding. With the Youth Evolution™ system built in, it even grows with them—so the fun doesn’t stop when they grow an inch (or three).
Summary
| Fit | Youth Fit with Growth Extension (Youth Evolution™ System) |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2-Layer infiDRY® 10K Fabric + PFAS Free DWR |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g |
| Insulation | infiLOFT® (120g Body / 80g Sleeves & Hood) |
| Seam Sealing | Fully Taped Bemis® Seams |
| Powder Skirt | Attached Adjustable Powder Skirt |
| Hood Type | Velcro Adjustable, Helmet Compatible |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
Original: $113.97
-65%$113.97
$39.89Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 686 Hydra Insulated JacketÂ
From powder days to park laps, the youth Hydra Jacket brings big tech to smaller riders. Designed with infiDRY® waterproofing, mapped infiLOFT® insulation, and a chin-friendly asymmetrical zipper, it's ready for all-season shredding. With the Youth Evolution™ system built in, it even grows with them—so the fun doesn’t stop when they grow an inch (or three).
Summary
| Fit | Youth Fit with Growth Extension (Youth Evolution™ System) |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2-Layer infiDRY® 10K Fabric + PFAS Free DWR |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g |
| Insulation | infiLOFT® (120g Body / 80g Sleeves & Hood) |
| Seam Sealing | Fully Taped Bemis® Seams |
| Powder Skirt | Attached Adjustable Powder Skirt |
| Hood Type | Velcro Adjustable, Helmet Compatible |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |






















