






686 Gore-Tex Core Insulated Jacket 2026 - Men's
2026 686 GORE-TEX Core Insulated JacketÂ
High-performance GORE-TEX protection—now with added warmth. The 686 Core Insulated Jacket combines a waterproof GORE-TEX shell with 60g of recycled infiLOFT® insulation to keep you dry, warm, and ready for whatever the mountain throws at you. With clean lines, essential features, and a zippered chest vent for breathability, it’s a team favorite for good reason.
Summary
| Fit | Articulated Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2-Layer bluesign® Approved GORE-TEX 100% Recycled Polyester + PFAS Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 85% Recycled infiLOFT® 60g Polyfill (Body / Hood / Sleeves) |
| Seam Sealing | Fully Taped GORE-TEX Seams |
| Powder Skirt | Attached Adjustable Powder Skirt |
| Hood Type | Adjustable Helmet Compatible Hood |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
Original: $233.97
-65%$233.97
$81.89Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 686 GORE-TEX Core Insulated JacketÂ
High-performance GORE-TEX protection—now with added warmth. The 686 Core Insulated Jacket combines a waterproof GORE-TEX shell with 60g of recycled infiLOFT® insulation to keep you dry, warm, and ready for whatever the mountain throws at you. With clean lines, essential features, and a zippered chest vent for breathability, it’s a team favorite for good reason.
Summary
| Fit | Articulated Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2-Layer bluesign® Approved GORE-TEX 100% Recycled Polyester + PFAS Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 85% Recycled infiLOFT® 60g Polyfill (Body / Hood / Sleeves) |
| Seam Sealing | Fully Taped GORE-TEX Seams |
| Powder Skirt | Attached Adjustable Powder Skirt |
| Hood Type | Adjustable Helmet Compatible Hood |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |






















