



686 Girls' Athena Insulated Jacket 2026 - Youth
2026 686 Athena Insulated JacketÂ
From school days to snowy weekend getaways, the 686 Athena Insulated Jacket blends polished style with dependable warmth and waterproofing. It features infiLOFT® mapped insulation, Youth Evolution™ extendable sleeves, and all the core tech young riders need for growing seasons of shredding.
Summary
| Fit | Modern Youth Fit (with Youth Evolution™ Extendable Sleeves) |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2-Layer infiDRY® 10K Polyester + PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g |
| Insulation | 120g Body / 80g Sleeves / 40g Hood – infiLOFT® Insulation |
| Seam Sealing | Critically Taped |
| Powder Skirt | Yes |
| Hood Type | Fixed, Helmet Compatible |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
Original: $101.97
-65%$101.97
$35.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 686 Athena Insulated JacketÂ
From school days to snowy weekend getaways, the 686 Athena Insulated Jacket blends polished style with dependable warmth and waterproofing. It features infiLOFT® mapped insulation, Youth Evolution™ extendable sleeves, and all the core tech young riders need for growing seasons of shredding.
Summary
| Fit | Modern Youth Fit (with Youth Evolution™ Extendable Sleeves) |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2-Layer infiDRY® 10K Polyester + PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g |
| Insulation | 120g Body / 80g Sleeves / 40g Hood – infiLOFT® Insulation |
| Seam Sealing | Critically Taped |
| Powder Skirt | Yes |
| Hood Type | Fixed, Helmet Compatible |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |






















