







686 Geo Insulated Jacket 2026 - Boys'
2026 686 Boys' Geo Insulated Jacket
Dependable, affordable, and designed for long-term wear, the Boys' Geo Insulated Jacket combines retro geometric style with modern winter protection. Dual chest vents offer airflow where it counts, while 120g of body-mapped insulation keeps your grom warm. With features like the Youth Evolution™ sleeve extension system, this jacket grows with them—and goes the distance.
Summary
| Fit | Modern Youth Fit with Youth Evolution™ Sleeve Extension |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2-Layer infiDRY® 10K Recycled Polyester + PFAS Free DWR |
| Waterproofing | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g |
| Insulation | infiLOFT® (120g Body / 80g Sleeves & Hood) |
| Seam Sealing | Critically Taped Bemis® Seams |
| Powder Skirt | Attached Adjustable Powder Skirt |
| Hood Type | Adjustable, Helmet Compatible |
Original: $101.97
-65%$101.97
$35.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 686 Boys' Geo Insulated Jacket
Dependable, affordable, and designed for long-term wear, the Boys' Geo Insulated Jacket combines retro geometric style with modern winter protection. Dual chest vents offer airflow where it counts, while 120g of body-mapped insulation keeps your grom warm. With features like the Youth Evolution™ sleeve extension system, this jacket grows with them—and goes the distance.
Summary
| Fit | Modern Youth Fit with Youth Evolution™ Sleeve Extension |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2-Layer infiDRY® 10K Recycled Polyester + PFAS Free DWR |
| Waterproofing | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g |
| Insulation | infiLOFT® (120g Body / 80g Sleeves & Hood) |
| Seam Sealing | Critically Taped Bemis® Seams |
| Powder Skirt | Attached Adjustable Powder Skirt |
| Hood Type | Adjustable, Helmet Compatible |






















