











686 Dojo Jacket 2026 - Men's
2026 686 Dojo Jacket
Vintage Style, Modern Materials
Inspired by Forest Bailey’s unique style, the Dojo Jacket brings retro aesthetic and mountain-ready performance together. Built with rugged 20K recycled ripstop fabric, it offers fully taped seams, 15K breathability, and all the functional features needed for all-day laps and storm days alike.
Summary
| Fit | Loose Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2-Layer infiDRY® 20K 24% Recycled Polyester Ripstop Fabric + PFAS Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 15,000 g |
| Insulation | Uninsulated Shell |
| Seam Sealing | Fully Taped Bemis® Seams |
| Powder Skirt | Attached Adjustable Powder Skirt |
| Hood Type | Fixed Hood |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
Original: $173.97
-65%$173.97
$60.89Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 686 Dojo Jacket
Vintage Style, Modern Materials
Inspired by Forest Bailey’s unique style, the Dojo Jacket brings retro aesthetic and mountain-ready performance together. Built with rugged 20K recycled ripstop fabric, it offers fully taped seams, 15K breathability, and all the functional features needed for all-day laps and storm days alike.
Summary
| Fit | Loose Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2-Layer infiDRY® 20K 24% Recycled Polyester Ripstop Fabric + PFAS Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 15,000 g |
| Insulation | Uninsulated Shell |
| Seam Sealing | Fully Taped Bemis® Seams |
| Powder Skirt | Attached Adjustable Powder Skirt |
| Hood Type | Fixed Hood |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |






















