


Volcom Vernon Insulated Jacket 2026 - Boys
2026 Volcom Vernon Insulated Jacket
The 2026 Volcom Vernon Insulated Jacket brings dependable warmth and weather protection for young riders from day one. With 100/80g strategic insulation wrapped in a breathable 10K V-Science shell, it keeps kids warm without overheating through changing mountain conditions. Grow-Tech sleeve extensions add multi-season value, while bold colors, a helmet-compatible hood, and plenty of smart features ensure comfort, safety, and all-day stoke on the hill.
Summary
| Fit | Standard Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | V-Science 2-Layer Plain Weave with Non-Fluorinated DWR |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g |
| Insulation | 100/80g Insulation |
| Seam Sealing | Critically Taped Seams |
| Powder Skirt | Adjustable Powder Skirt |
| Hood Type | Helmet-Compatible Hood |
| Warranty | 2-Year Warranty |
Original: $104.95
-65%$104.95
$36.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Volcom Vernon Insulated Jacket
The 2026 Volcom Vernon Insulated Jacket brings dependable warmth and weather protection for young riders from day one. With 100/80g strategic insulation wrapped in a breathable 10K V-Science shell, it keeps kids warm without overheating through changing mountain conditions. Grow-Tech sleeve extensions add multi-season value, while bold colors, a helmet-compatible hood, and plenty of smart features ensure comfort, safety, and all-day stoke on the hill.
Summary
| Fit | Standard Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | V-Science 2-Layer Plain Weave with Non-Fluorinated DWR |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g |
| Insulation | 100/80g Insulation |
| Seam Sealing | Critically Taped Seams |
| Powder Skirt | Adjustable Powder Skirt |
| Hood Type | Helmet-Compatible Hood |
| Warranty | 2-Year Warranty |
















