




















Volcom V.CO Eras Insulated Gore-Tex Jacket 2026 - Women's
Volcom V.CO Eras Insulated GORE-TEX Jacket 2026 ā Women's
Stay warm, dry, and styled for storm days with the V.CO Eras Insulated GORE-TEX Jacket. Built with eco-conscious materials and trusted GORE-TEX protection, this women's jacket blends relaxed comfort with technical performance for every run from peak to park.
Summary
| Fit | Relaxed Fit |
| Length | Mid-Length |
| Material | GORE-TEX Recycled 2-Layer Polyester + PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 80g Body / 60g Sleeves ā Recycled Low-Loft |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Powder Skirt | Yes |
| Hood Type | Hidden Toggle Cinch, Peripheral Adjustment, Helmet Compatible |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
Original: $218.95
-65%$218.95
$76.63Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Volcom V.CO Eras Insulated GORE-TEX Jacket 2026 ā Women's
Stay warm, dry, and styled for storm days with the V.CO Eras Insulated GORE-TEX Jacket. Built with eco-conscious materials and trusted GORE-TEX protection, this women's jacket blends relaxed comfort with technical performance for every run from peak to park.
Summary
| Fit | Relaxed Fit |
| Length | Mid-Length |
| Material | GORE-TEX Recycled 2-Layer Polyester + PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 80g Body / 60g Sleeves ā Recycled Low-Loft |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Powder Skirt | Yes |
| Hood Type | Hidden Toggle Cinch, Peripheral Adjustment, Helmet Compatible |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
















