







Volcom Stoney Shadow Insulated Jacket 2026 - Women's
2026 Volcom Stoney Shadow Insulated Jacket
The Volcom Stoney Shadow Insulated Jacket delivers premium warmth, weather protection, and mobility for full days on the mountain. Built with V-Science Stretch Oxford fabric made with RepreveĀ® recycled fibers and PFAS-Free DWR, it pairs a slim, long-length silhouette with recycled low-loft insulation and fully taped seams for dependable comfort when conditions turn.
Summary
| Fit | Slim Fit |
| Length | Long Length |
| Material | V-Science 2-Layer, V-Science Stretch Oxford w/ RepreveĀ® & PFAS-Free DWR; Taffeta Lined |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 15,000 g |
| Insulation | 60g Body / 40g Sleeves ā Recycled Low-Loft Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Powder Skirt | Yes |
| Hood Type | Hidden Toggle Cinch Hood |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
Original: $149.95
-65%$149.95
$52.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Volcom Stoney Shadow Insulated Jacket
The Volcom Stoney Shadow Insulated Jacket delivers premium warmth, weather protection, and mobility for full days on the mountain. Built with V-Science Stretch Oxford fabric made with RepreveĀ® recycled fibers and PFAS-Free DWR, it pairs a slim, long-length silhouette with recycled low-loft insulation and fully taped seams for dependable comfort when conditions turn.
Summary
| Fit | Slim Fit |
| Length | Long Length |
| Material | V-Science 2-Layer, V-Science Stretch Oxford w/ RepreveĀ® & PFAS-Free DWR; Taffeta Lined |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 15,000 g |
| Insulation | 60g Body / 40g Sleeves ā Recycled Low-Loft Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Powder Skirt | Yes |
| Hood Type | Hidden Toggle Cinch Hood |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
















