











Volcom Sass'N'Frass Jacket 2026 - Girls'
Volcom Sass’n’Frass Ins Jacket 2026 – Youth
Warm, weather-ready, and built to grow with them, the Sass’n’Frass Ins Jacket blends dependable V‑Science protection with cozy insulation. A relaxed, mid-length cut teams up with rider-driven details—so they stay comfortable, organized, and stoked all season.
Summary
| Fit | Relaxed Fit |
| Length | Mid Length |
| Material | V‑Science 2‑Layer, V‑Science Recycled Blend Plain Weave w/ PFAS‑Free DWR; Taffeta Lining |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g |
| Insulation | 120g Body / 80g Sleeves – Recycled Low‑Loft |
| Seam Sealing | Critically Taped |
| Powder Skirt | Yes – Adjustable |
| Hood Type | Helmet Compatible; Youth Safe Internal Elastic Hood Gaiter |
| Warranty | 2‑Year Manufacturer Warranty |
Original: $98.95
-65%$98.95
$34.63Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Volcom Sass’n’Frass Ins Jacket 2026 – Youth
Warm, weather-ready, and built to grow with them, the Sass’n’Frass Ins Jacket blends dependable V‑Science protection with cozy insulation. A relaxed, mid-length cut teams up with rider-driven details—so they stay comfortable, organized, and stoked all season.
Summary
| Fit | Relaxed Fit |
| Length | Mid Length |
| Material | V‑Science 2‑Layer, V‑Science Recycled Blend Plain Weave w/ PFAS‑Free DWR; Taffeta Lining |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g |
| Insulation | 120g Body / 80g Sleeves – Recycled Low‑Loft |
| Seam Sealing | Critically Taped |
| Powder Skirt | Yes – Adjustable |
| Hood Type | Helmet Compatible; Youth Safe Internal Elastic Hood Gaiter |
| Warranty | 2‑Year Manufacturer Warranty |
















