













Volcom RNGE Stretch 30K Jacket 2026 - Men's
2026 Volcom RNGE Stretch 30K Jacket
Engineered for high-output missions and full-stretch freedom, the 2026 RNGE Stretch Jacket blends Volcom’s most advanced waterproofing with their signature relaxed fit. The 30K V-Science Tech Stretch shell delivers elite-level protection without sacrificing mobility, making this a go-to piece for storm riding, hiking lines, or lapping the resort bell to bell.
Summary
| Fit | Relaxed Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | V-Science 2-Layer 4-Way Tech Stretch with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 30,000 mm |
| Breathability | 30,000 g |
| Insulation | No insulation – Shell only |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Powder Skirt | Yes |
| Hood Type | Fixed, Hinged, Helmet Compatible |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
Original: $227.95
-65%$227.95
$79.78Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Volcom RNGE Stretch 30K Jacket
Engineered for high-output missions and full-stretch freedom, the 2026 RNGE Stretch Jacket blends Volcom’s most advanced waterproofing with their signature relaxed fit. The 30K V-Science Tech Stretch shell delivers elite-level protection without sacrificing mobility, making this a go-to piece for storm riding, hiking lines, or lapping the resort bell to bell.
Summary
| Fit | Relaxed Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | V-Science 2-Layer 4-Way Tech Stretch with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 30,000 mm |
| Breathability | 30,000 g |
| Insulation | No insulation – Shell only |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Powder Skirt | Yes |
| Hood Type | Fixed, Hinged, Helmet Compatible |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
















