













Volcom PRIMRY Jacket 2026 - Men's
2026 Volcom Primary Jacket
The 2026 PRIMRY Jacket is all about clean design and functional performance without the bulk. This shell features a Standard Fit and breathable V-Science 2-Layer shell made from a PFAS-free recycled blend. Built for layering and everyday riding, it delivers classic Volcom look and full-season versatility.
Summary
| Fit | Standard Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | V-Science 2-Layer Recycled Blend Plain Weave + PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g |
| Insulation | No insulation ā Shell only |
| Seam Sealing | Critically Taped |
| Powder Skirt | Yes |
| Hood Type | Fixed, Helmet Compatible |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
Original: $140.95
-65%$140.95
$49.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Volcom Primary Jacket
The 2026 PRIMRY Jacket is all about clean design and functional performance without the bulk. This shell features a Standard Fit and breathable V-Science 2-Layer shell made from a PFAS-free recycled blend. Built for layering and everyday riding, it delivers classic Volcom look and full-season versatility.
Summary
| Fit | Standard Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | V-Science 2-Layer Recycled Blend Plain Weave + PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g |
| Insulation | No insulation ā Shell only |
| Seam Sealing | Critically Taped |
| Powder Skirt | Yes |
| Hood Type | Fixed, Helmet Compatible |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
















