













Volcom Dua Insulated Gore-Tex Jacket 2026 - Men's
2026 Volcom Dua Insulated GORE-TEX Jacket
Dialed for cold, stormy laps with oversized style, the 2026 Dua Insulated GORE-TEX Jacket delivers full-weather protection and a roomy, baggy fit. It features low-loft recycled insulation, a smooth taffeta lining, and a GORE-TEX shell to keep you dry and warm in harsh conditions—without sacrificing mobility or attitude.
Summary
| Fit | Baggy Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | GORE-TEX Recycled 2-Layer Nylon + PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 80g Body / 60g Sleeves – Recycled Low-Loft |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Powder Skirt | Yes |
| Hood Type | Fixed, Helmet Compatible |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
Original: $209.95
-65%$209.95
$73.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Volcom Dua Insulated GORE-TEX Jacket
Dialed for cold, stormy laps with oversized style, the 2026 Dua Insulated GORE-TEX Jacket delivers full-weather protection and a roomy, baggy fit. It features low-loft recycled insulation, a smooth taffeta lining, and a GORE-TEX shell to keep you dry and warm in harsh conditions—without sacrificing mobility or attitude.
Summary
| Fit | Baggy Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | GORE-TEX Recycled 2-Layer Nylon + PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 80g Body / 60g Sleeves – Recycled Low-Loft |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Powder Skirt | Yes |
| Hood Type | Fixed, Helmet Compatible |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
















