







Volcom 3D Stretch Gore-Tex Jacket 2026 - Women's
Volcom 3D Stretch GORE Jacket 2026 – Women's
Engineered for premium mobility and all-weather protection, the 3D Stretch GORE Jacket delivers high-performance comfort with a fully waterproof GORE-TEX shell and stretch insulation. Built for serious mountain days, it combines flexible tech with functional features to move with you in every condition.
Summary
| Fit | Relaxed Fit |
| Length | Mid-Length |
| Material | GORE-TEX Recycled Stretch 2-Layer Polyester + PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 60g Primaloft® Gold Stretch |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Powder Skirt | Yes |
| Hood Type | Hinged Hood Styling, Hidden Toggle Cinch, Peripheral Adjustment |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
Original: $263.95
-65%$263.95
$92.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Volcom 3D Stretch GORE Jacket 2026 – Women's
Engineered for premium mobility and all-weather protection, the 3D Stretch GORE Jacket delivers high-performance comfort with a fully waterproof GORE-TEX shell and stretch insulation. Built for serious mountain days, it combines flexible tech with functional features to move with you in every condition.
Summary
| Fit | Relaxed Fit |
| Length | Mid-Length |
| Material | GORE-TEX Recycled Stretch 2-Layer Polyester + PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 60g Primaloft® Gold Stretch |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Powder Skirt | Yes |
| Hood Type | Hinged Hood Styling, Hidden Toggle Cinch, Peripheral Adjustment |
| Warranty | 2-Year Manufacturer Warranty |
















