
Thirtytwo TM-3 Recycled Jacket 2026 - Men's
2026 ThirtyTwo TM-3 Recycled Jacket – Men's
The pinnacle of eco-conscious performance, the 2026 TM-3 Recycled Jacket combines 30K waterproofing with recycled materials and pro-level tech. Designed with rider-driven input, this premium shell features a relaxed fit, 3-layer construction, and fully taped seams—ideal for backcountry missions, storm days, and serious sidecountry lines.
Summary
| Fit | Relaxed Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | 3L Recycled Polyester Shell with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 30,000 mm |
| Breathability | 30,000 g/m² |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Powder Skirt | No |
| Hood Type | Helmet-Compatible Hood with Peripheral Adjustment |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
Original: $258.97
-65%$258.97
$90.64Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 ThirtyTwo TM-3 Recycled Jacket – Men's
The pinnacle of eco-conscious performance, the 2026 TM-3 Recycled Jacket combines 30K waterproofing with recycled materials and pro-level tech. Designed with rider-driven input, this premium shell features a relaxed fit, 3-layer construction, and fully taped seams—ideal for backcountry missions, storm days, and serious sidecountry lines.
Summary
| Fit | Relaxed Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | 3L Recycled Polyester Shell with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 30,000 mm |
| Breathability | 30,000 g/m² |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Powder Skirt | No |
| Hood Type | Helmet-Compatible Hood with Peripheral Adjustment |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
















