

Thirtytwo 32 Classic Pant 2026 - Men's
2026 ThirtyTwo 32 Classic Pant – Men's
Back to basics, the 2026 ThirtyTwo 32 Classic Pant is everything you need and nothing you don’t. With a clean, timeless style and essential waterproofing, this shell pant is built for riders who value mobility, comfort, and price point. Tweak grabs, hike the park, or send side hits—this pant’s down for it all.
Summary
| Fit | Relaxed Fit |
| Length | Standard Inseam |
| Material | 2L Recycled Poly with Mechanical Stretch |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g/m² |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Vents | None |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
Original: $104.97
-65%$104.97
$36.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 ThirtyTwo 32 Classic Pant – Men's
Back to basics, the 2026 ThirtyTwo 32 Classic Pant is everything you need and nothing you don’t. With a clean, timeless style and essential waterproofing, this shell pant is built for riders who value mobility, comfort, and price point. Tweak grabs, hike the park, or send side hits—this pant’s down for it all.
Summary
| Fit | Relaxed Fit |
| Length | Standard Inseam |
| Material | 2L Recycled Poly with Mechanical Stretch |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g/m² |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Vents | None |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
















