



















The North Face Thermoball Snow Triclimate Insulated Jacket 2026 - Women's
2026 Women’s The North Face ThermoBall™ Snow Triclimate Insulated Jacket
The Women’s The North Face ThermoBall™ Snow Triclimate Jacket is a versatile 3-in-1 snow system built to adapt to changing winter conditions. The outer layer uses a DRYVENT™ 2-layer shell to help block moisture, while the inner jacket adds insulated warmth for colder days. The insulated liner combines 11 g/ft² ThermoBall™ insulation through the body with 80 g Heatseeker™ insulation in the collar, yoke, and sleeves for targeted heat retention. In mild weather, each layer can be worn on its own, or combined for full storm-ready coverage.
Summary
| Fit | Standard |
| System | 3-in-1 Triclimate (outer shell + insulated inner jacket) |
| Outer Shell Material | 75D 133 g/m² DRYVENT™ 2L—100% recycled polyester with non-PFC DWR |
| Outer Shell Lining | Main: 50 g/m² 100% recycled polyester knit mesh; Hood/Sleeves: 75D 66 g/m² 100% recycled polyester taffeta |
| Inner Jacket Material | 50D 78 g/m² 100% recycled polyester with non-PFC DWR |
| Inner Jacket Insulation | 11 g/ft² ThermoBall™ (body) + 80 g Heatseeker™ (collar, yoke, sleeves) |
| Waterproof Rating | DRYVENT™ Waterproof |
| Finish | Non-PFC Durable Water-Repellent (DWR) |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $279.99
-65%$279.99
$98.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Women’s The North Face ThermoBall™ Snow Triclimate Insulated Jacket
The Women’s The North Face ThermoBall™ Snow Triclimate Jacket is a versatile 3-in-1 snow system built to adapt to changing winter conditions. The outer layer uses a DRYVENT™ 2-layer shell to help block moisture, while the inner jacket adds insulated warmth for colder days. The insulated liner combines 11 g/ft² ThermoBall™ insulation through the body with 80 g Heatseeker™ insulation in the collar, yoke, and sleeves for targeted heat retention. In mild weather, each layer can be worn on its own, or combined for full storm-ready coverage.
Summary
| Fit | Standard |
| System | 3-in-1 Triclimate (outer shell + insulated inner jacket) |
| Outer Shell Material | 75D 133 g/m² DRYVENT™ 2L—100% recycled polyester with non-PFC DWR |
| Outer Shell Lining | Main: 50 g/m² 100% recycled polyester knit mesh; Hood/Sleeves: 75D 66 g/m² 100% recycled polyester taffeta |
| Inner Jacket Material | 50D 78 g/m² 100% recycled polyester with non-PFC DWR |
| Inner Jacket Insulation | 11 g/ft² ThermoBall™ (body) + 80 g Heatseeker™ (collar, yoke, sleeves) |
| Waterproof Rating | DRYVENT™ Waterproof |
| Finish | Non-PFC Durable Water-Repellent (DWR) |
| Warranty | Lifetime Warranty |
















