










The North Face Freedom Insulated Pant 2026 - Men's
2026 The North Face Freedom Insulated Pant
The Men’s The North Face Freedom Insulated Pant is a waterproof snow pant designed for cold, stormy resort days. It features a seam-sealed DRYVENT™ 2-layer shell to help block moisture while maintaining breathable comfort. This version includes Heatseeker™ Eco synthetic insulation for added warmth without excessive bulk. A regular fit with articulated knees supports comfortable movement and easy layering throughout the day.
Summary
| Fit | Regular |
| Inseam | Regular (32 in) |
| Material | DRYVENT™ 2-layer recycled nylon |
| Waterproof Rating | DRYVENT™ Waterproof |
| Insulation | Heatseeker™ Eco synthetic insulation (60 g) |
| Seam Sealing | Fully Seam-Sealed |
| Ventilation | Chimney Venting™ inner-thigh vents |
| Finish | Non-PFC Durable Water-Repellent (DWR) |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 The North Face Freedom Insulated Pant
The Men’s The North Face Freedom Insulated Pant is a waterproof snow pant designed for cold, stormy resort days. It features a seam-sealed DRYVENT™ 2-layer shell to help block moisture while maintaining breathable comfort. This version includes Heatseeker™ Eco synthetic insulation for added warmth without excessive bulk. A regular fit with articulated knees supports comfortable movement and easy layering throughout the day.
Summary
| Fit | Regular |
| Inseam | Regular (32 in) |
| Material | DRYVENT™ 2-layer recycled nylon |
| Waterproof Rating | DRYVENT™ Waterproof |
| Insulation | Heatseeker™ Eco synthetic insulation (60 g) |
| Seam Sealing | Fully Seam-Sealed |
| Ventilation | Chimney Venting™ inner-thigh vents |
| Finish | Non-PFC Durable Water-Repellent (DWR) |
| Warranty | Lifetime Warranty |
















