












The North Face Carto Mono Triclimate Hooded Insulated Jacket 2026 - Women's
2026 Women’s The North Face Carto Mono Triclimate Hooded Insulated Jacket
The Women’s The North Face Carto Mono Triclimate Hooded Jacket is a versatile 3-in-1 system designed for adaptable protection across changing winter conditions. The outer shell uses seam-sealed DRYVENT™ Mono construction for waterproof coverage, while the insulated inner jacket adds warmth with wind-resistant WINDWALL™ fabric. Worn together or separately, this Triclimate™ system delivers flexible performance for everyday winter wear and on-mountain use. A regular fit and recycled materials throughout complete a functional, sustainability-minded design.
Summary
| Fit | Regular |
| System | 3-in-1 Triclimate™ (outer shell + insulated inner jacket) |
| Outer Shell Material | 75D 123 g/m² DRYVENT™ Mono 2L—100% recycled polyester with non-PFC DWR |
| Outer & Inner Lining | 75D 66 g/m² 100% recycled polyester |
| Inner Jacket Material | 50D 78 g/m² WINDWALL™—100% recycled polyester with non-PFC DWR |
| Inner Jacket Insulation | 100 g Heatseeker™ synthetic insulation |
| Waterproof Rating | DRYVENT™ Mono Waterproof |
| Finish | Non-PFC Durable Water-Repellent (DWR) |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $230.99
-65%$230.99
$80.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Women’s The North Face Carto Mono Triclimate Hooded Insulated Jacket
The Women’s The North Face Carto Mono Triclimate Hooded Jacket is a versatile 3-in-1 system designed for adaptable protection across changing winter conditions. The outer shell uses seam-sealed DRYVENT™ Mono construction for waterproof coverage, while the insulated inner jacket adds warmth with wind-resistant WINDWALL™ fabric. Worn together or separately, this Triclimate™ system delivers flexible performance for everyday winter wear and on-mountain use. A regular fit and recycled materials throughout complete a functional, sustainability-minded design.
Summary
| Fit | Regular |
| System | 3-in-1 Triclimate™ (outer shell + insulated inner jacket) |
| Outer Shell Material | 75D 123 g/m² DRYVENT™ Mono 2L—100% recycled polyester with non-PFC DWR |
| Outer & Inner Lining | 75D 66 g/m² 100% recycled polyester |
| Inner Jacket Material | 50D 78 g/m² WINDWALL™—100% recycled polyester with non-PFC DWR |
| Inner Jacket Insulation | 100 g Heatseeker™ synthetic insulation |
| Waterproof Rating | DRYVENT™ Mono Waterproof |
| Finish | Non-PFC Durable Water-Repellent (DWR) |
| Warranty | Lifetime Warranty |
















