



L1 Krush Pant 2026
2026 L1 Krush Pant
The 2026 L1 Krush Pant is the definition of steeze and function. Designed with a roomy Loose Fit and made from 20K waterproof recycled polyester, this pant blends skate styling with storm-ready outerwear performance. Whether you're lapping the park or heading out on pow days, the Krush Pant delivers all-day comfort and standout vibes.
Summary
| Fit | Loose Fit |
| Material | 2L Recycled Polyester with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g/m² |
| Insulation | Shell ā No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Vents | Mesh-Lined Inner Leg Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
Original: $119.97
-65%$119.97
$41.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 L1 Krush Pant
The 2026 L1 Krush Pant is the definition of steeze and function. Designed with a roomy Loose Fit and made from 20K waterproof recycled polyester, this pant blends skate styling with storm-ready outerwear performance. Whether you're lapping the park or heading out on pow days, the Krush Pant delivers all-day comfort and standout vibes.
Summary
| Fit | Loose Fit |
| Material | 2L Recycled Polyester with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g/m² |
| Insulation | Shell ā No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Vents | Mesh-Lined Inner Leg Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
















