








L1 Dixon Pant 2026
2026 L1 Dixon Pant
Rugged and workwear-inspired, the 2026 L1 Dixon Pant delivers heavy-duty durability with mountain-ready function. Its 20K waterproof shell is built from recycled materials and cut in L1’s roomy Relaxed Fit. Reinforced kick panels, triple needle stitching, and fully taped seams give this pant the backbone to last season after season.
Summary
| Fit | Relaxed Fit |
| Material | 2L Recycled Polyester with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g/m² |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Vents | Mesh-Lined Inner Leg Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
Original: $119.97
-65%$119.97
$41.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 L1 Dixon Pant
Rugged and workwear-inspired, the 2026 L1 Dixon Pant delivers heavy-duty durability with mountain-ready function. Its 20K waterproof shell is built from recycled materials and cut in L1’s roomy Relaxed Fit. Reinforced kick panels, triple needle stitching, and fully taped seams give this pant the backbone to last season after season.
Summary
| Fit | Relaxed Fit |
| Material | 2L Recycled Polyester with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g/m² |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Vents | Mesh-Lined Inner Leg Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
















