














































Burton Skylar Bib 2026 - Youth
2026 Burton Skylar Bib – Kids'
Waterproof, breathable, and kid-approved. The Burton Skylar Bib is a snow day essential, delivering full coverage with 15K protection, reinforced panels, and low-bulk insulation. Room-To-Grow™ lets these bibs adapt to growth spurts, while thoughtful features like articulated knees and mesh vents keep comfort levels high all season long.
Summary
| Fit | Regular Fit |
| Material | 2-Layer DRYRIDE™ Nylon + 400D Reinforced Panels |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 15,000 g |
| Insulation | 60g ThermacoreECO (Recycled) |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Venting | Mesh-Lined No-Snag Thigh Vents |
| Knees | Articulated Knees + Reinforced Panels |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $84.98
-65%$84.98
$29.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Skylar Bib – Kids'
Waterproof, breathable, and kid-approved. The Burton Skylar Bib is a snow day essential, delivering full coverage with 15K protection, reinforced panels, and low-bulk insulation. Room-To-Grow™ lets these bibs adapt to growth spurts, while thoughtful features like articulated knees and mesh vents keep comfort levels high all season long.
Summary
| Fit | Regular Fit |
| Material | 2-Layer DRYRIDE™ Nylon + 400D Reinforced Panels |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 15,000 g |
| Insulation | 60g ThermacoreECO (Recycled) |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Venting | Mesh-Lined No-Snag Thigh Vents |
| Knees | Articulated Knees + Reinforced Panels |
| Warranty | Lifetime Warranty |























