

















Burton Reserve GORE-TEX 2L Shell Jacket 2026 - Men's
2026 Burton Men's Reserve GORE-TEX 2L Shell Jacket
Step up to the proven all-season durability of GORE-TEX. The men's Burton Reserve GORE-TEX 2L Jacket is a technical two-layer shell made for those who ride regularly from opening day 'til the spring pond skim. In addition to GORE reliability and Burtonās latest PFC-free ePE tech using 100% recycled materials, you get elevated details like waterproof zippers and taped seams. Add a full list of rider-designed features, and you have a shell with the venting and adjustability you need to dial in comfort.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Hip-Length |
| Material | GORE-TEX 2L Recycled Polyester Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell ā No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $209.98
-65%$209.98
$73.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Men's Reserve GORE-TEX 2L Shell Jacket
Step up to the proven all-season durability of GORE-TEX. The men's Burton Reserve GORE-TEX 2L Jacket is a technical two-layer shell made for those who ride regularly from opening day 'til the spring pond skim. In addition to GORE reliability and Burtonās latest PFC-free ePE tech using 100% recycled materials, you get elevated details like waterproof zippers and taped seams. Add a full list of rider-designed features, and you have a shell with the venting and adjustability you need to dial in comfort.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Hip-Length |
| Material | GORE-TEX 2L Recycled Polyester Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell ā No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |






















