

























Burton Reserve GORE-TEX 2L Insulated Jacket 2026 - Men's
2026 Burton Men's Reserve GORE-TEX 2L Insulated Jacket
Insulated warmth and top-tier storm coverage made for riding out the coldest, stormiest days of the season. The men's Burton Reserve GORE-TEX 2L Insulated Jacket is the only jacket you need to grab when the mountain calls. Little details like fully-taped seams, waterproof zippers, and low-profile insulation throughout mean more riding and less layering. Add a full list of rider-designed features like vents and functional pockets and you have the only jacket you need to ride longer.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Hip-Length |
| Material | GORE-TEX 2L Recycled Polyester Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 80g ThermacoreECO |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $307.97
-65%$307.97
$107.79Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Men's Reserve GORE-TEX 2L Insulated Jacket
Insulated warmth and top-tier storm coverage made for riding out the coldest, stormiest days of the season. The men's Burton Reserve GORE-TEX 2L Insulated Jacket is the only jacket you need to grab when the mountain calls. Little details like fully-taped seams, waterproof zippers, and low-profile insulation throughout mean more riding and less layering. Add a full list of rider-designed features like vents and functional pockets and you have the only jacket you need to ride longer.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Hip-Length |
| Material | GORE-TEX 2L Recycled Polyester Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 80g ThermacoreECO |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |






















