









Burton Kids' Melter Plus Pants 2026 - Youth
2026 Burton Melter Plus Pants – Kids'
The 2026 Burton Melter Plus Pants deliver lightweight shell protection designed for young riders lapping the park or tackling milder days on the hill. Fully taped seams and DRYRIDE 10K waterproof fabric keep snow out, while an elastic waistband and cuffs make for stress-free layering and mobility. With kid-friendly details and Room-To-Grow™ adjustment built in, these pants are made to keep up with fast-growing shredders.
Summary
| Fit | Regular Fit |
| Material | 2-Layer Polyester Dobby |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 5,000 g |
| Insulation | None (Shell) |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Waist | Elasticized Waistband with Internal Drawstring Cinch |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
Original: $52.48
-65%$52.48
$18.37Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Melter Plus Pants – Kids'
The 2026 Burton Melter Plus Pants deliver lightweight shell protection designed for young riders lapping the park or tackling milder days on the hill. Fully taped seams and DRYRIDE 10K waterproof fabric keep snow out, while an elastic waistband and cuffs make for stress-free layering and mobility. With kid-friendly details and Room-To-Grow™ adjustment built in, these pants are made to keep up with fast-growing shredders.
Summary
| Fit | Regular Fit |
| Material | 2-Layer Polyester Dobby |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 5,000 g |
| Insulation | None (Shell) |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Waist | Elasticized Waistband with Internal Drawstring Cinch |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |























