
















Burton Gore-Tex Shell Jacket 2026 - Kids'
2026 Kids' Burton GORE-TEX Shell Jacket
The 2026 Burton GORE-TEX Shell Jacket gives young riders the freedom to layer up or down for any weather, all season long. Its GORE-TEX GUARANTEED TO KEEP YOU DRY™ protection blocks out wind, snow, and wet weather, while the lightweight shell construction keeps things versatile from midwinter storms to warm spring laps. With rider-designed features, smart storage, and the Room-To-Grow™ system that extends the sleeves for multi-season use, this shell is built for full-time progression.
Summary
| Fit | Regular Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | GORE-TEX 2-Layer Recycled Polyester 75D Plain Weave Fabric |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell (Uninsulated) + Taffeta Lining |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Powder Skirt | Ergonomic Water-Repellent Waist Gaiter |
| Hood Type | Helmet Compatible Fulltime Contour™ Hood |
| Venting | Mesh-Lined Pit Zip™ Vents |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $132.48
-65%$132.48
$46.37Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Kids' Burton GORE-TEX Shell Jacket
The 2026 Burton GORE-TEX Shell Jacket gives young riders the freedom to layer up or down for any weather, all season long. Its GORE-TEX GUARANTEED TO KEEP YOU DRY™ protection blocks out wind, snow, and wet weather, while the lightweight shell construction keeps things versatile from midwinter storms to warm spring laps. With rider-designed features, smart storage, and the Room-To-Grow™ system that extends the sleeves for multi-season use, this shell is built for full-time progression.
Summary
| Fit | Regular Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | GORE-TEX 2-Layer Recycled Polyester 75D Plain Weave Fabric |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell (Uninsulated) + Taffeta Lining |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Powder Skirt | Ergonomic Water-Repellent Waist Gaiter |
| Hood Type | Helmet Compatible Fulltime Contour™ Hood |
| Venting | Mesh-Lined Pit Zip™ Vents |
| Warranty | Lifetime Warranty |






















