















Burton Gore-Tex Reserve 2L Shell Bib Short 2026 - Men's
2026 Burton Men's Gore-Tex Reserve 2L Shell Bib Short
Step up to the proven all-season durability of GORE-TEX, now offered in a shorter inseam for the best possible fit. The men's Burton Reserve GOREāTEX 2L Bib Pants are technical two-layer bibs made for riders who lap the mountain from early season storms to spring slush. Featuring GORE-TEX performance and PFC-free recycled fabric, these bibs are packed with rider-driven features like waterproof zippers, full venting, stretch back panels, and all the pocketing you need to stay comfortable all day.
Summary
| Fit | Regular ā Short |
| Length | Short Inseam 30.5" Inches |
| Material | GORE-TEX 2L Recycled Polyester Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell ā No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $194.98
-65%$194.98
$68.24Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Men's Gore-Tex Reserve 2L Shell Bib Short
Step up to the proven all-season durability of GORE-TEX, now offered in a shorter inseam for the best possible fit. The men's Burton Reserve GOREāTEX 2L Bib Pants are technical two-layer bibs made for riders who lap the mountain from early season storms to spring slush. Featuring GORE-TEX performance and PFC-free recycled fabric, these bibs are packed with rider-driven features like waterproof zippers, full venting, stretch back panels, and all the pocketing you need to stay comfortable all day.
Summary
| Fit | Regular ā Short |
| Length | Short Inseam 30.5" Inches |
| Material | GORE-TEX 2L Recycled Polyester Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell ā No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |






















